Annonser

Smartcare - diabetesGuard

Your browser does not support JavaScript...

Your browser does not support JavaScript...

Your browser does not support JavaScript...

Your browser does not support JavaScript...

Diabetesrisiko.no
SkriftstørrelseAAA

Diabetesbarn følges nøye opp

Foreldre til barn med diabetes gir barna en tett oppfølging, viser resultater fra den nye familiestudien.

Av Linn Elise Frenningsmoen

- De fleste foreldre gir barna en intensiv behandling med insulin mange ganger daglig. Dette gjør at kroppen fungerer mer likt kroppen hos én som ikke har diabetes. Dermed gir foreldrene barnet mulighet til i stor grad å spise slik alle barn anbefales å spise, fastslår forskningsstipendiat og høyskolelektor Anne Haugstvedt ved Høgskolen i Bergen, til Aftenposten.

56,6% måler blodsukkeret 4-6 ganger om dagen.  

Hun har nettopp begynt å analysere svarskjema fra mødre og fedre med diabetesbarn.
Forskeren skal finne svar på om det er forskjell i hvordan mødre og fedre takler sykdommen. Det hun har sett hittil er at flere fedre enn mødre mener at lavt blodsukker, som er årsak til føling, er et alvorlig problem for barnet.

Haugstvedt har lang erfaring som kontaktsykepleier for barn og unge med diabetes, og har sett at mor ofte er den som har størst ansvar for det medisinske, mens mange fedre er opptatt av å holde familielivet mest mulig som normalt, mener hun.

Avlastning
Etter hvert vil Haugstvedt kunne fortelle om norske diabetesfamilier har tilstrekkelig avlastningsmuligheter.

- Det finnes besteforeldre- eller pårørendekurs noen steder i Norge, men jeg tror at helsetjenesten kunne vært flinkere til å involvere besteforeldrene og andre nære pårørende, sier diabetesforskeren, og understreker at kunnskap gjør det lettere for alle i barnets omgivelser å håndtere diabetes.

Familieundersøkelsen

Studien av familier med barn med diabetes, skal gi svar på blant annet tilfredshet i parforholdet, bekymringer, belastninger, depresjoner, barnevaktnettverk, optimisme og humor i hverdagen.

Foreldre til 116 barn med diabetes, tilknyttet Barneklinikken ved Haukeland universitetssykehus svarte i 2006 på spørreskjema. 104 mødre og 98 fedre deltok.

Barna var i alderen 0-15 år



Sist endret: 24.09.08,